Konserwacja więźby dachowej


Więźba dachowa
Więźba dachowa tupolecam.pl
na każdy dach.
Konserwacja więźby dachowej jest wymagana, aby utrzymać konstrukcję w świetnym stanie przez wiele lat. To właśnie dzięki temu zabiegowi możemy mieć pewność, że wszystkie elementy będą trwałe i odporne, co zapewni nam bezpieczeństwo. Drewna stanowiące skład więźby dachowej może zostać zaatakowane przede wszystkim przez grzyby i bakterie oraz inne szkodniki, w tym owady. Negatywny wpływ mogą mieć na nie również warunki atmosferyczne, a przede wszystkim deszcz. Proces niszczenia polega na tym, że najpierw uszkodzona zostaje wierzchnia warstwa, co przekłada się na pogorszenie właściwości technicznych, a następnie degradacja dotyka całości powodując zniszczenie całości.

Zobacz jak robiona jest więźba dachowaJak wygląda konserwacja więźby dachowej ?

Pierwszy etap konserwacji więźby dachowej rozpoczyna się wtedy, gdy poszczególne elementy są jeszcze osobno – poza konstrukcją. Najpierw należy drewno wysuszyć, tak aby uzyskać w nim poziom wilgotności normatywnej szacowany na 15-18 %. Wyższy, uniemożliwi skuteczne zaimpregnowanie czyli nasycenie środkami chemicznymi odpowiedzialnymi za ochronę. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wilgotność drewna przywiezionego z tartaku waha się średnio od 30% do 40%, a więc dwukrotnie przekracza normę, w związku z czym konserwowanie go w tym momencie, ze względu na słabą nasiąkliwość kompletnie nie ma sensu, aczkolwiek niestety zdarzają się takie przypadki. Co do nasiąkliwości, to należy też pamiętać, że zależy ona nie tylko od wilgotności drewna, ale również jego ciężaru właściwego. Zasada ta opiera się na stwierdzeniu, że im drewno ma większy ciężar właściwy, tym jego nasiąkliwość jest mniejsza.

Preparaty do konserwacji drewna

więźba dachowa

Konserwacja więźby dachowej w formie impregnacji najczęściej przeprowadzana jest metodą powierzchniową, czyli taką, kiedy preparat wnika w drewno na głębokość mniej więcej 1-2 mm. Stosuje się ją wtedy, gdy drewno ma być chronione jedynie przed owadami, grzybami czy innymi szkodnikami i w takim przypadku z reguły to wystarczy. Ale jeśli wiemy o tym, że elementy konstrukcji będą miały również kontakt z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, musimy zastosować dokładniejsze sposoby impregnacji. Mowa tutaj o nakładaniu środków ochronnych za pomocą pędzla lub w szczególnych przypadkach o kąpieli drewna. Dzięki temu osiągniemy efekt w postaci wniknięcia płynu nawet do 10 mm w głąb. Gdybyśmy jednak chcieli jeszcze bardziej podnieść wydajność tej techniki, to powinniśmy zanurzać fragmenty więźby w gorącym impregnacie (ok.70*C-80*C). Poza tym, przyspiesza to cały proces, który mimo wszystko i tak potrwa przez dłuższy czas.

Należy też wiedzieć o tym, że to co pomocne dla drewna, czyli środki chemiczne mająca za zadanie impregnować je, dla nas są szkodliwe. Dlatego jeśli podejmujemy się konserwacji we własnym zakresie, musimy zadbać o odpowiednie warunki. Liczy się przede wszystkim bezpieczny strój ochraniający dłonie oraz oczy, a także inne narażone części ciała. A jeżeli już dojdzie od kontaktu impregnatu ze skórą, to należy natychmiast przemyć ją ciepła wodą.

Wieźba dachowa cena

http://tupolecam.pl/wiezba-dachowa/cena-wiezby/ <- Ceny wykonania więźby dachowej znajdą Państwo właśnie pod tym adresem