Więźba dachowa prefabrykowana


Więźba dachowa
Więźba dachowa tupolecam.pl
na każdy dach.
Więźba dachowa prefabrykowana zastępuje coraz częściej klasyczną odmianę tej konstrukcji. Podstawowa różnica polega na tym, że nie składa się jej od podstaw na placu budowy, tylko zamawia się u producenta i na miejsce przywozi się gotowe już elementy.

Do głównych zalet, zalicza się z pewnością czas jej montażu, co ma również znaczenie, jeśli aktualnie panują złe warunki pogodowe W przypadku więźb tradycyjnych, może trwać to od dwóch tygodni do nawet miesiąca. Prefabrykowana to czas mniejszy niż trzy dni, a w wyjątkowych przypadkach udaje się wykonać to w ciągu jednej doby. Oprócz tego jej wygląd charakteryzują się znacznie większą precyzją, co bezpośrednio wpływa na solidność i bezpieczeństwo, tego jakże ważnego elementu nowo budowanego domu. Poza tym, istotną informacją jest również fakt, że koszt więźby prefabrykowanej wcale nie jest wyższy niż przy standardowej, a dodatkowo jest on znany już na samym początku składania zamówienia – od razu po wycenie. Nie ma bowiem zagrożenia, że później dojadą jeszcze inne koszty w wyniku niespodziewanych zdarzeń, co niestety ma miejsce przy więźbach klasycznych. Więźba dachowa prefabrykowana posiada też wieloletnią (np. na piętnaście) gwarancję, lecz najczęściej nie ma żadnych powodów do reklamacji, czy chociażby narzekań.

Zobacz jak robiona jest więźba dachowaJak powstaje więźba prefabrykowana ?

więźba prefabrykowana

Więźba dachowa prefabrykowana jest wytwarzana podobnie jak wersja tradycyjna z drewna sosnowego lub świerkowego. Stosuje się suszenie komorowe, efektem czego jest osiągnięcie wilgotności nie przekraczającej 18%. Następnie zachodzi proces impregnacji, co powoduje że drewno jest wolne od grzybów oraz innych szkodników. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu więźba będzie trwała i wytrzymała. Kluczowym elementem jest jednak płytka kolczasta. To ocynkowana blacha ze stali, która posiada wytłoczone kolce (1-2 cm). Za pomocą prasy i jej nacisku (sięgającego 30 ton), płytka kolczasta zostaje wciśnięta w elementy z drewna powodując ich trwałe złączenie. Eliminuje to potrzebę zastosowania gwoździ czy kleju lub innych środków montujących. Ważne jest również o, by te drewniane elementy zostały scalone precyzyjnie i równo. W tym celu używa się stoliki z szablonami, co zapewnia dokładność i powtarzalność tej pracy.

Dokumentacja więźby jest niezwykle ważna

Samo postawienie konstrukcji jest zadaniem stosunkowo prostym dla doświadczonych pracowników. Sprawę dodatkowo ułatwia dołączana dokumentacja, pełniąca funkcję instrukcji obsługi. Jeśliby jednak wynajęta przez nas ekipa, miały jakieś trudność lub po prostu nie chciała się podjąć tego wyzwana, to zawsze można poprosić o to montażystów z firmy produkującej prefabrykowane więźby. Warto to zrobić, bo przecież ta część budowy domu, jak i zresztą pozostała, musi zostać wykonana idealnie, abyśmy później ze spokojem i w poczuciu pełnego bezpieczeństwa mogli zamieszkać i żyć w nim przez następne długie lata. Więźba dachowa prefabrykowana to jak widać rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu tworzenia nowego domu.
Źródło: Serwis Tu Polecam